Stara marka Ferrari

Ferrari 355, skonstruowany według starej szkoły, ze stali, miał silnik 3. 5 V8 dający 108, Km z litra pojemności, żadnej kontroli trakcji ani kontroli stabilności. Jedyną podpórką kierowcy był Abs. Późniejsza odmiana 355 została wyposażona w system zmiany biegów nazwany Fi, czyli skrzynię półautomatyczną obsługiwaną łopatkami. Jednak na początku montowano tradycyjną ręczną skrzynię z sześcioma biegami, lewarek w metalowym gnieździe, którego pracę określała reguła: „gdy złapie temperaturę, będzie łatwiej” oraz ciężko chodzące sprzęgło.

Ferrari 355

Czyli wszystko jak w silnych, męskich Ferrari z dawnych czasów. Tych, które kochało się, choć często wymagały troskliwej ręki mechanika. W 15 lat później pojawia się Italia: najbardziej zaawansowane technicznie superauto na świecie. Na tych 15 lat dzielących 355 od 458 przypada cała przygoda ze skrzyniami półautomatycznymi. W tym okresie zostały opracowane, parę razy udoskonalone i wreszcie zarzucone. Italia ma 7-biegową skrzynię dwusprzęgłową nowej generacji.

Tak doskonałą, że zapowiada ona rychły koniec pedału sprzęgła, który zniknie z samochodów raz na zawsze. Ale Italia wyznacza schyłek starych technologii i zastąpienie ich nowymi także pod innymi względami. Jest bowiem w całości aluminiowa. Jej konstrukcja łączy aluminiowe odlewy i (w większej części) wytłoczki, w wybranych miejscach wykonane z materiału o wysokiej sztywności, a okryta jest panelami z blachy aluminiowej.

Tu i tam, jak pamiątka dawnych czasów, tkwi element z wysoko wytrzymałej stali. Dzięki takiej kompozycji materiałów samochód waży tylko 1380 kg i bez trudu zdaje wszystkie egzaminy ze zderzenia z betonowymi blokami, jakim poddają go światowe, a zwłaszcza amerykańskie normy. Tyle konstrukcja, a pomoce dla kierowcy?.

Kontrola trakcji, kontrola stabilności, elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy Ferrari E-diff3 i oczywiście Abs. Dzięki temu węglowo-ceramiczne hamulce są gotowe do działania w tej nanosekundzie. W której decydujesz, że będziesz ich potrzebował. Z danych Ferrari wynika, że skraca to dystans hamowania z prędkości 100 km/h o 1, m. Manettino, czyli przełącznik rrybów jazdy, pojawił się w 2004 r.
W Ferrari 430, a później m. Upraszczając, umożliwia on dobór i siłę reagowania układów wspomagających w zależności od warunków jazdy.

Dodaj komentarz