Mity związane z perfumami

zdjęcie ilustracyjne
W kręgach perfumeryjnych słyszymy wiele fałszywych wiadomości, zwłaszcza o tym, jak się nosić lub wybierać perfumy. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy zaktualizować naszą perfumeryjną garderobę lub jeśli chcemy kupić zupełnie nowy, nieznany zapach. Laikowi trudno jest oddzielić fakty od legend, które niekoniecznie mają uzasadnienie w rzeczywistości. Zespół parfum.hu teraz w tym pomoże !

Mit 1: Im silniejszy zapach, tym lepiej

Właściwie: Fikcja

Każdy szuka długotrwałych zapachów, ale przymiotnik „mocny” lub „intensywny” nie zawsze oznacza, że ​​dany zapach jest lepszy lub że trwa długo. Pamiętaj, że każdy różnie interpretuje, co oznacza „mocny” zapach: dla jednej osoby oud jest mocny, dla innej to orzeźwiający zapach w ciągu dnia. Poszukiwania należy rozpocząć od zbadania koncentracji zapachowej perfum. Koncentracja zapachowa zwykle odnosi się do procentowej zawartości skoncentrowanych olejków, tj. im wyższa zawartość procentowa, tym niższa zawartość alkoholu i tym dłużej utrzyma się zapach.

Mit 2: EDT, EDP i PERFUME pachną tak samo

Właściwie: Fikcja

Jeśli poczujesz EDP, EDT lub wersję perfumową danego zapachu, możesz pachnieć prawie tak samo, ponieważ zawierają te same nuty zapachowe. Różnica polega na proporcji skoncentrowanych olejków. Perfumy mają najwyższe stężenie, większość zawiera 20-40% olejków eterycznych i utrzymuje się na skórze około 8 godzin. Woda perfumowana jest kolejnym najwyższym stężeniem na poziomie 7-14% i może trwać do 6 godzin. Lżejsze formuły, takie jak woda toaletowa, zwykle utrzymują się przez 4 godziny przy stężeniu 3-8%, podczas gdy woda kolońska znajduje się na dolnym końcu spektrum o stężeniu 2-4%. Często proporcje składników są również inne, co oznacza, że ​​zapach nie wyparowuje ze skóry w taki sam sposób. Dobrym tego przykładem jest seria Chanel Tendre, której najnowszą gwiazdą jest Chanel Eau Tendre Eau de Parfum .

Mit 3: Zapach powinien być ostatnią rzeczą, którą wkładasz

Właściwie: Fikcja

Perfumy są często polecane jako wykończenie Twojej rutyny kosmetycznej, ale to nie znaczy, że musisz spryskać skórę na kilka sekund przed wyjściem z domu. Jeśli spryskasz się zaraz po prysznicu lub nawilżeniu, świeżo nawilżona skóra i ciepło ciała mogą sprawić, że nuty zapachowe utrzymają się dłużej, dzięki czemu zapach będzie trwał dłużej. Możemy w pełni wykorzystać nasze ulubione perfumy poprzez nakładanie warstw: jeśli użyjemy kremu nawilżającego, który pasuje do zapachu, zwiększymy trwałość zapachu.

Mit 4: Zapachy mogą pachnieć inaczej u różnych osób

Właściwie: Fakt

Wszystkim musiało się zdarzyć, że perfumy pożyczone przez naszego przyjaciela pachniały na nas zupełnie inaczej i wcale nie było tak, jak pachnie na naszym przyjacielu. Otóż ​​nasza skóra ma niepowtarzalny zapach, na jej powierzchni znajdują się różne ilości olejku, co może zmienić to, jak zachowują się na nas perfumy.

Mit 5: Zawsze rozpylaj perfumy na nadgarstku

Właściwie: Fakt

Perfumy i zawarte w nich olejki eteryczne najintensywniej odparowują na najcieplejszych partiach skóry. Obszary te nazywane są punktami tętna. Nadgarstek to jeden z najcieplejszych punktów, w których zapach może w pełni rozwinąć się w ciągu dnia. Dwie strony szyi i zgięcia kolan to miejsca, w których perfumy mogą się najpiękniej rozwijać.

Mit 6: Jeśli wmasujesz swój zapach w skórę, utrzyma się on dłużej

Właściwie: Fikcja

Nikt nie robi tego nawet przez przypadek! Wiemy, że trudno jest oprzeć się pocieraniu nadgarstków, ale to tylko niszczy zapach, ponieważ podczas pocierania cząsteczki tworzące nuty zapachowe rozpadają się, więc zapach szybciej się rozprasza. Wystarczy poczekać, aż spray wyschnie. Wypróbuj perfumy Guerlain Mon Guerlain !

Mit 7: Perfumy mają datę ważności

Właściwie: Fakt

Pudełko z perfumami nie wskazuje dokładnej daty ważności, tylko niektóre sztuki wskazują, ile miesięcy po otwarciu zapach gwarantuje świeżość. Większość perfum utrzymuje się przez około 3-5 lat, jeśli traktujesz je z odrobiną miłości (np. przechowuj z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ciepła, wilgoci). Jeśli zauważymy, że zmienił się kolor płynu lub lekko kwaśno pachnie, to nasz ulubiony zapach nie nadaje się już do użytku.

Mit 8: Perfumy (stężenie EDP) są dla kobiet, woda kolońska (stężenie EDC, EDT) dla mężczyzn

Właściwie: Fikcja

Gdybyśmy rozmawiali o tym dziesięć lat temu, bylibyśmy zmuszeni zgodzić się z tym stwierdzeniem. Ponieważ marki nie sprzedawały formuł Eau de Parfum dla mężczyzn, zamiast tego oferowały mężczyznom kremy po goleniu, wody kolońskie i wody toaletowe. W dzisiejszych czasach perfumy stają się coraz szerzej dostępne we wszystkich rodzajach zapachów – męskich lub kobiecych – co oznacza, że ​​mit ten został obalony. Doskonałym tego przykładem jest bardzo udana woda perfumowana Dior Sauvage .

Mit 9: Dmuchanie perfum w powietrze i chodzenie przez chmurę zapachu sprawia, że ​​trwa dłużej

Właściwie: Fikcja

Jak już pisaliśmy, ulubionym zapachem najlepiej spryskać punkty ciepłego pulsu. Wchodzenie w chmurę perfum nie daje bardziej intensywnych doznań zapachowych, ale jednocześnie nadaje użytkownikowi bardziej jednolity zapach, ponieważ włosy i ubrania wyjątkowo dobrze utrzymują zapach.

Mit 10: Perfumy można nosić codziennie, na każdą okazję

Właściwie: Fakt

Nie ma nic lepszego niż spryskiwanie siebie ulubionym zapachem każdego dnia. Zapach ma wiele zalet: oprócz tego, że cudownie pachniesz, może wzmocnić pewność siebie, pomóc nam wywrzeć na kimś pozytywne, trwałe wrażenie oraz poprawić nastrój i otoczenie! Jedyną rzeczą, o której nie wolno zapomnieć, jest dostosowanie wybranego zapachu do okazji tego dnia; na przykład lekka woda toaletowa dobrze sprawdza się na dzień w biurze, podczas gdy coś klasycznego lub ciepłego i promiennego jest najlepsze na randkową noc.

Dodaj komentarz