Alergie sezonowe, wewnętrzne i zapachowe

zapachy
Alergie sezonowe mogą utrudniać życie chorym. Podczas gdy kwitną drzewa, kwiaty i krzewy, występują też sezonowe alergie. Ponad milion osób każdego roku cierpi na alergie. Alergie różnią się w zależności od osoby, a alergeny różnią się w zależności od stanu; jest to jednak problem ogólnokrajowy.

Alergeny można znaleźć w powietrzu, produktach gospodarstwa domowego, kosmetykach, pleśni, kurzu i nie tylko. Wiele alergenów środowiskowych wywołuje objawy u chorych. Wiedza o tym, jak przygotować się i leczyć alergie, to pierwszy krok do zapewnienia dobrego samopoczucia.

Drzewa, trawa, chwasty i inne pyłki

Drzewa, trawa, chwasty i inne pyłki to jedne z najbardziej rozpowszechnionych alergenów w całym kraju. Chociaż określone alergeny różnią się w zależności od stanu, żadne miejsce nie jest odporne na te czynniki drażniące. Pory pylenia są gorsze w stanach południowych w porównaniu z północnymi. Na południu sezon pylenia może rozpocząć się na długo przed wiosną, już w styczniu. Świadomość ostrzeżeń dotyczących pyłków, aby przygotować się na wysoki poziom pyłków, może pomóc cierpiącym w radzeniu sobie z objawami. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o lekach i lekach przeciwhistaminowych, które mogą być korzystne. Najlepszym sposobem zapobiegania reakcjom alergicznym na pyłki, drzewa, trawę i rośliny jest unikanie.

Pleśń i grzyby

Pleśnie to grzyby żyjące w ciemnym, wilgotnym środowisku. Istnieją, aby pomóc rozkładać materiały i materię. Osoby z alergią na pleśń często reagują na grzyby świszczącym oddechem, swędzeniem, łzawieniem oczu i/lub podrażnieniami skóry. Nieznane wysypki i pokrzywki są często przypisywane alergiom na pleśń. Osoby z alergią na pleśń powinny trzymać się z dala od odsłoniętych i skażonych obszarów. Niektóre produkty spożywcze mogą również zawierać niewielkie ilości pleśni, które mogą okazać się szkodliwe dla osoby cierpiącej na alergię na pleśń. Osoby uczulone na pleśń powinny unikać jedzenia mięsa, octu, suszonych owoców i grzybów.

Kurz i roztocza

Roztocza to małe, mikroskopijne organizmy, które stwarzają wiele problemów alergikom. Roztocza przyczepiają się do pewnych cząstek w kurzu i żywią się martwym mięsem. Żyją w ciepłych, wilgotnych warunkach i przeważają w klimacie południowym. Każde miejsce, w którym zbiera się kurz, może być rajem dla roztoczy. Zmniejszenie ilości kurzu w domu i otoczeniu to najlepszy sposób na zapobieganie reakcjom alergicznym. Używaj gorącej wody do prania rzeczy, takich jak ręczniki i pościel. Używaj pokrowców przeznaczonych do odstraszania roztoczy na pościeli i meblach. Często odkurzaj obszary, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy.

Sierść zwierząt domowych

Alergie na sierść zwierząt domowych są niezwykle powszechne, ponieważ ponad 70% amerykańskich domów jest dzielonych ze zwierzęciem domowym. Łupież zwierząt domowych obejmuje łuszczącą się skórę psów i kotów. Często powoduje reakcje alergiczne, które obejmują świszczący oddech, swędzenie, łzawienie oczu i wysypkę. Trzymanie się z dala od zwierząt to najlepszy sposób na zmniejszenie narażenia na łupież. Wiele osób z alergią często trzyma zwierzęta w domu. W takich sytuacjach najlepiej jest zadbać o to, by dom był wolny od sierści i resztek zwierząt. Trzymanie zwierząt z dala od mebli może pomóc zmniejszyć ilość alergenów unoszących się w powietrzu. Regularnie używaj wysokowydajnego odkurzacza, aby zminimalizować narażenie na alergeny. Alergie na sierść zwierząt domowych występują przez cały rok i nie ograniczają się do sezonowych epidemii.

Zapachy

Wrażliwość na zapach dotyczy więcej produktów niż perfum. Ci, którzy uważają, że zapachy wywołują reakcje alergiczne, mogą uznać, że detergenty do prania, środki czystości do użytku domowego i inne produkty codziennego użytku są potencjalnymi wyzwalaczami. Coraz więcej osób cierpi na alergie na zapachy, ponieważ firmy nadal stosują różne zapachy w produktach. Alergie na zapachy nie są ograniczone do określonych pór roku, ale pojawiają się, gdy alergen jest obecny. Wrażliwość na zapach może powodować łzawienie oczu, kichanie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, migreny, wysypki skórne i pokrzywkę oraz astmę lub inne dolegliwości układu oddechowego. Unikanie to najlepszy sposób radzenia sobie z wrażliwością na zapach. Istnieje pomoc dla osób w miejscu pracy, które są narażone na alergeny zapachowe. Porozmawiaj ze swoim pracodawcą i poinformuj go o swojej sytuacji.

Kosmetyki, perfumy i produkty kosmetyczne

Rosną alergie na kosmetyki, perfumy i produkty kosmetyczne. Reakcje skórne po noszeniu nowego zapachu lub nałożeniu makijażu występują u co najmniej 25% wszystkich osób. Drażniące, takie jak konserwanty i substancje zapachowe, wywołują reakcje u osób wrażliwych. Wrażliwość skóry może obejmować wysypkę, pokrzywkę, obrzęk twarzy, swędzenie, łzawienie i obrzęk oczu, zaczerwienienie i pęcherze. Konieczne jest, aby osoby, które zareagują na produkty zdrowotne i pielęgnacyjne, natychmiast zaprzestały ich stosowania. Skontaktuj się z lekarzem lub dermatologiem, jeśli objawy nie ulegną poprawie lub się pogorszą. Zawsze wykonuj test płatkowy przed użyciem produktu. Szukaj produktów kosmetycznych, które są bezzapachowe i mają najmniej składników.

Mydła, balsamy i szampony

Mydła, balsamy i szampony mogą powodować reakcję alergiczną znaną jako kontaktowe zapalenie skóry. Używając nowego produktu, wykonaj test płatkowy, aby określić, czy występują jakiekolwiek reakcje. Substancje chemiczne zawarte w tych produktach mogą podrażniać skórę i powodować obrzęk, wysypkę, pokrzywkę, pęcherze, swędzenie lub pieczenie. Natychmiast przestań używać jakichkolwiek produktów powodujących dyskomfort. Skontaktuj się z lekarzem przed samodzielnym leczeniem reakcji alergicznych.

Dodaj komentarz